Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

Házastársi vagyonközösség megszüntetésének illeték szabályai

A hatályos jogi szabályozás értelmében a házasság megkötésével a házastársak között a házastársi életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik. Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, ami a házassági életközösség ideje alatt, akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs külön vagyonához tartozik.

Közös vagyon a külön vagyonnak az a hasznai is, amely a házassági életközösség fennállása alatt keletkezett. Eltérő megállapodás hiányában a házastársak külön vagyonához tartozik a házasságkötéskor meg volt vagyontárgy, a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett, vagy ajándékba kapott vagyontárgy, valamint a külön vagyon értékén szerzett vagyontárgy.

A házassági életközösség megszűnésekor a vagyonközösség is véget ér, bármelyik házastárs követelheti a közös vagyon megosztását. Ennek során igényelni lehet a közös vagyonból a külön vagyonba, illetőleg a külön vagyonból a közös vagyonba történt beruházások, továbbá a kezelési és a fenntartási költségek megtérítését is. A vagyonközösség megszűntetését szerződésbe kell foglalni. Amennyiben a házastársak a vagyoni viszonyokban a felek nem tudnak megállapodni, úgy a bíróság dönt.

A házastársak a vagyonközösségük, vagy egyes vagyontárgyak vonatkozásában a közös tulajdont a házastársi életközösség megszűntése nélkül is rendezhetik.

A közös háztartásban élő élettársak közös tulajdonának megszűntetése esetén a közös tulajdonba való részesedésük arányára figyelemmel kell alkalmazni a házassági vagyonközösség megszűntetésére vonatkozó illeték szabályokat.

A bejegyzett élettársi kapcsolat megszűnése esetén is a házasság megszűnésére vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

A házastársak egymás között egyes vagyontárgyaikra vonatkozóan szabadon köthetnek ügyletek, amelyekre a jogcímnek megfelelően általános visz terhes, vagy ajándékozási illeték szabályokat kell alkalmazni. A házastársak az egyes vagyontárgyakra is megszűntethetik a közös tulajdont, amely ügyletre az illeték törvény közös tulajdon megszűntetésének szabályai vonatkoznak.

Ebben az esetben illeték fizetési kötelezettség akkor keletkezik, ha megosztás folytán valamelyik fél a korábbi vagyoni hányadánál nagyon értékhez jut.

Amennyiben a házastársak teljes vagyonukra vonatkozóan szűntetik meg a vagyonközösséget, ebben az esetben a közös tulajdon megszűntetésének speciális szabályait kell alkalmazni. A házassági életközösség megszűntetését követően a vagyon megosztásnál azt kell vizsgálni, hogy a felek a teljes vagyonukból a házassági vagyonközösség címén a vagyonszerző felet megillető vagyonrész értékénél a megosztás eredményeként kisebb, vagy nagyobb, vagy ugyanakkorra értékhez jutottak-e. Az érték különbözetet a közös vagyon értékének figyelembe vételével kell megállapítani. Az érték különbözet után a vagyonszerzés jogcímének megfelelő vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Ha azonban valamelyik fél csak azért kap a közös vagyonból nagyobb részt, mert a közös tartozásból többet vállalt át és az átvállalt tartozás összege az érték különbözetet kiegyenlíti, illeték kiszabásnak nincs helye.

Az Illeték Törvény szerint a házassági és élettársi életközösség alatt szerzett ingatlanból, ingóból és vagyoni értékű jogból álló vagyon megosztáskor biztosítja a vagyonközösségbe tartozó javak összeszámításának a lehetőségét. A közös vagyonhoz kell számítani a felek ingó, ingatlan és a vagyonértékű jogból álló valamennyi vagyontárgyát.

A házastársi közös vagyonból való esetleges többletszerzés esetén, csak akkor keletkezik visz terhes vagyon átruházási illetékfizetési kötelezettség, ha az így megszerzett vagyonelem az Illeték Törvény alá tartozik. Ha valamelyik félnél felállított vagyonmérleg alapján többlet átvétel mutatkozik az érték különbözet után a vagyonszerzés jogcímének megfelelő illetéket köteles fizetni.

Ha az érték különbözetet a többlet szerző fél nem téríti meg, ajándékozási illetéket kell a szerzés után megállapítani. A házastársi vagyonközösség megszűntetése körében a volt házastársak is házastársnak minősülnek az ajándékozási illeték megállapítása során. Az élettársak a törvény harmadik csoportjába tartoznak.

Mire kell törekedni a vagyonközösség megszűntetésekor, akár bírósági úton, akár szerződéssel?

A vagyonmérleg kimutatása alapján egyik házastárs se jusson többletbevételhez, így elmarad az illeték fizetési kötelezettség.

Ha a vagyonmegosztási szerződésben ingatlan is található, az okiratot az ingatlanügyi hatósághoz, ha az ingatlan-nyilvántartási eljárást nem igénylő jogügyletet tartalmaz a szerződés, akkor közvetlenül az állami adóhatósághoz kell bejelenteni.

Néhány fontosabb bírósági határozat:

1. Az élettársaknak a közösen megszerzett vagyontárgyakra dologi igényük van, a megszerzett vagyontárgyaknak a szerzéshez való közreműködésük alapján lesznek tulajdonosai.

2. Ha a házastársi vagyonközösség megszűntetése lakóingatlan megváltási ár ellenében történő átruházásával valósult meg, az újabb lakóingatlan megszerzésekor alkalmazható a cserepótló kedvezmény.

Az egy éven belül történő lakás értékesítés illeték kedvezménye a házastársi vagyonközösség megszűntetése során elidegenített lakásra is alkalmazható, így a másik lakás vásárlásakor a másik fél élhet ezzel a lehetőséggel.

Az ingó fogalma:

A fizetőeszköz, az értékpapír, a gazdálkodó szervezetben fennálló vagyoni betét, valamint mindaz, ami ingatlannak nem minősülő dolog.

Ingatlan fogalma:

A föld, és a földdel alkotó részi kapcsolatban álló minden dolog.

Vagyon értékű jog fogalma:

A föld használat, a haszonélvezet, a használat joga, továbbá a vagyont kezelői jog, az önálló orvosi tevékenység praxis joga, az üzemben tartói jog, továbbá ingyenes vagyonszerzés esetén a követelés.

Az életközösség megszakadásának pillanatában fennálló hitelintézeti tartozást a hitelintézet igazolása alapján kell számítani.

Segítjük, képviseljük, kiharcoljuk, többet tudunk kiharcolni, mint gondolná, mert ismerjük a lehetőségeket. Az ország egész területén vállalunk ügyeket. Számoljon velünk, ha válni akar, vagy már benne van egy válóperi eljárásban, illetve ha a vagyonközösséget meg kívánja szűntetni.

Egy tapasztalt ügyvédi és szakértő csapat áll Ön mögé.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.