Ingyenes konzultációkérés: +36 (20) 941-8633 ugyvediiroda2018@gmail.com

Fontos Kúriai és bírósági határozatok

A lízing tárgy alvagyoni jellege és elszámolási módja:

A házastársi életközösség fennállása alatt kötött szerződés alapján lízingelt gép – az életközösség megszűnéséig kifizetett lízing díjak arányában – akkor is a közös vagyonhoz tartozik, ha az un. maradvány értéket már a különélés idején kizárólag az egyik házastárs fizeti ki.

Az egyéni vállalkozói vagyon alvagyoni jellege, házastársak közötti megosztásának módja és értékének megállapítása:

Az egyéni vállalkozó gazdálkodó szervezetnek minősül ugyan, maga az egyéni vállalkozás azonban az e tevékenységet folytató magánszemélytől független, önálló alanyisággal és elkülönült vagyonnal nem rendelkezik. Ebből következik, hogy az egyéni vállalkozó, mint gazdálkodó szervezet, a vállalkozásba bevitt, vagyonként nyilvántartott vagyoni, az egyéni vállalkozó, mint magánszemély vagyonának a házasságban élő egyéni vállalkozó esetében pedig a házastársi közös vagyon részét képezi.

Ha a közös vagyon megosztása során a bíróság a vállalkozásba befektetett vagyontárgyakat az egyéni vállalkozó házastárs kizárólagos tulajdonába adja, az értéke ÁFÁ-val nem csökkenthető. Az értékének a megállapítása nem a vállalkozáshoz tartozó eszközök könyvszerinti, hanem a tényleges forgalmi értékének kell történnie és ennek megfelel a megosztás is.

A Betéti Társaság tagjának elszámolási igénye:

A Betéti Társaság a tagok személytől független, önálló alanyisággal és elkülönült vagyonnal rendelkezik. Ebből következik, hogy a Társaság alapítása és a működése során megszerzett vagyon nem a tagok, hanem a Társaság tulajdonát képezik. A tagok magánvagyonához és ebből következően a házastársi közös vagyonhoz pedig nem a Társasági vagyon életközösség megszűnéskori aktív vagyona értékének a tag házastárs vagyoni hozzájárulásával arányos része, hanem annak az elszámolási igénynek, mint vagyoni értéki jognak az értéke tartozik, amely a tag házastársat a Társasági részesedés alapján a tagsági viszonyának, vagy magának a Társaságnak az életközösség megszakadásának időpontjában történő megszűnése esetén megilletné.

Könyvszakértő kirendelésével kell tisztázni, hogy a tagsági jogviszony, illetőleg a Betéti Társaság megszűnése esetén milyen összeg illette volna meg a felperest a Betéti Társaságbeli részesedésén alapuló részesedése folytán.

A Korlátolt Felelősségű Társaság részesedés alvagyoni jellege és a házastársak között megosztásának lehetséges módjai:

Az életközösség ideje alatt a házastársak által, akár együttesen, akár külön-külön megszerzett Kft. üzletrész a vagyonközösséghez tartozik. A közös vagyon megosztása során a házastársak vagyonrészét az életközösség megszűnésekor meglevő gazdasági társaságbeli részesedésből is, lehetőleg természetben kell kiadni, amennyiben ez bármilyen okból nem lehetséges, vagy számottevő értékcsökkenéssel járna, a megosztás módját vita esetén a bíróság állapítja meg. Ennek során a bíróság a gazdaságbeli, társaságbeli részesedés esetében az egyéb vagyontárgyakhoz hasonlóan alkalmazhat:

  1. a társasági tag személyében változást nem eredményező, ún. kötelmi jellegű elszámolást (kompenzációs megoldást) érték különbözet ellenében a tag házastárs tulajdonba adás, a fenti két megoldás kombinációja és a társasági jogi közös tulajdonba való meghagyás, vagy
  2. a társasági tag személyében is változást eredményező, társasági jogi közös tulajdoni társaságbeli részesedés létrehozását, vagy gazdasági társaságbeli részesedés, családjogi értelemben vett közös tulajdonának természetbeni megosztás, a nem tag házastárs általi magához váltás, vagy árverésen való értékesítés elrendelése és a vételár felosztási arányának meghatározása útján történő megszűntetését.

Feltéve, hogy az említett módok bármelyikének alkalmazhatósága a jogszabályoknak illetve a társasági szerződéssel nem ellentétes.

A részvény, a részvény kamata és osztalékának a minősítése:

A részvény árfolyam nyereségének, mint a részvény helyébe lépett érték részének az alvagyoni jellegét, magának a részvénynek az alvagyoni jellege határozza meg.

A részvény kamatának és osztalékának az életközösség ideje alatt keletkezett időarányos része azonban a részvény hasznaként közös vagyonnak minősül.

Az egyik házastárs házasságkötés előtt megszerzett ingatlanát terhelő külön adósság közös törlesztésének a minősítése:

Az egyik házastárs házasságkötés előtt megszerzett ingatlanát terhelő külön adósság közös törlesztése, a másik házastárs javára nem tulajdonjogi, hanem kötelmi jellegű megtérítést alapoz meg. Az egyik alvagyonra terhelő tartozásra fordított közös, illetve külön vagyon megtérítése általában azon az összegen történik, amennyi a ráfordítási értéke volt. Ha viszont a felek a kölcsönösen meghatározott célra pl. építkezésre, vagy lakásvásárlásra vették fel és az ebből létesített vagy vásárolt vagyontárgy forgalmi értéke emelkedett, a huzamos időn keresztül teljesített jelentős összegű kölcsön törlesztés a méltányossági szabály alkalmazásával a vagyontárgy forgalmi értékének emelkedése arányában, vagy a résztörlesztések, ún. megtérítéskori értékében, törvényes kamataival növelten indokolt megtéríteni.

A közös ingatlant terhelő, a közös adósságnak a külön vagyonból történő részbeni visszafizetése nem alapozza meg többlet tulajdoni igényt.

A közös tulajdonú ingatlan vételárának a részbeni kifizetéséhez az életközösség fennállása alatt az egyik házastárs által felvett kölcsön, a házastársak egymás közötti belső jogviszonyában nem külön adósságnak, hanem közös adósságnak, a házastársak és a hitelező harmadik személy közötti külső jogviszonyában pedig olyan viszterhes ügyleten alapuló kötelezettségnek minősül, amelynek megkötéséhez a másik házastárs hozzájárulását vélelmezni kell, és amelynek a megfizetéséért a közös vagyonból ráeső rész erejéig a másik házastárs felelőssége is fennáll.

Az ajándék, mint külön vagyon megtérítésének a lehetősége:

Az ajándék, mint külön vagyon megtérítésének akkor is helye van, ha az ajándék visszakövetelésének feltételei nem állnak fenn.

A házastársi közös vagyon megosztása során bármelyik házastárs bizonyíthatja, hogy az alvagyonok vegyülése folytán a szerzés az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett egyenlő arányú tulajdoni hányadoktól eltérő arányú közös tulajdont keletkeztetett.

Bármelyik házastárs bizonyíthatja, hogy a külön vagyoni ráfordítás folytán nem egyenlő arányú közös tulajdont keletkeztetett és ezáltal a tulajdonjog egyenlő arányú ingatlan-nyilvántartási bejegyzésesem helytálló. Ilyen egymástól eltérő arányú közös tulajdont keletkeztet a szülőktől ajándékba kapott és a közös tulajdoni ingatlan vételárára fordított készpénz is, az ajándéknak, mint a közös vagyonba beruházott külön vagyonnak a megtérítését pedig, ha arról kifejezetten nem mondott le, a házastárs a közös vagyon megosztása során jogszerűen igényelheti.

Az életközösség alatt felvett hitelből történt beruházás akkor is közös vagyon, ha a hitelt az életközösség megszűnése után csak az egyik házastárs fizeti vissza.

A házastársi életközösség fennállása alatt történt beruházások esetén az egységes bírói gyakorlat értelmében, nem lehet különbséget tenni aszerint, hogy a ráfordítás hitel igénybevételével, vagy anélkül történt-e. A feleknek nyújtott hitel és az egyéb támogatás teljes egészében közös vagyoni ráfordításnak minősül és az abból létrehozott érték is a közös vagyonba tartozik, függetlenül attól, hogy a kölcsönből az életközösség megszűnését követően melyik fél mennyit törlesztett. Ha bármelyik fél egyedül törlesztette is azt, ez azonban külön vagyoni igényt nem alapoz meg, csak megtérítési igénnye lehet adóstársával szemben.

Kapcsolatfelvétel

Kérjük írja le kérdését, hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot és megválaszoljuk azt!

Az üzenet elküldéséhez kérem jelölje be, hogy elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot!

Cím

1111 Budapest, Bertalan L. u. 13.